Jagody Goji

j

Chiński zielarz, Li Quing Yuen, zmarły w ubiegłym wieku popularyzator jagód goji, jadał je codziennie i właśnie dlatego żył ponoć 252 lata, co zostało całkiem przekonująco udokumentowane. Niezależnie od tego, ile prawdy tkwi w legendzie o jego długowieczności, owoce kolcowoju rzeczywiście przedłużają młodość i między innymi dlatego znajdują się na szczycie listy roślin jadalnych określanych mianem superżywności, uchodząc za prawdziwy cud natury.

W Azji i obu Amerykach występuje 100 odmian kolcowoju. Chińczycy, Tybetańczycy i Mogołowie uprawiają go od 5 tys lat. Krzew, którego owoce tak wysoko ceni medycyna Wschodu, wbrew swojej nazwie nie zawsze ma kolce. Dorasta do 180 cm wysokości, przez trzy czwarte roku jest niemal nagi, wiosną okrywa się liśćmi, kwiatami i wkrótce potem owocami w kolorach od bladożółtego po ciemnopomarańczowy i ciemnoczerwony. Jagody są okrągłe lub eliptyczne, czasem przypominają małe papryczki. Niezależnie od barwy i kształtu zawsze mają wartość odżywczą nieporównywalną z żadną inną jagodą na świecie.

Mały owoc –  wielka moc

Spożywanie jagód goji zaleca się w przypadku:

  • przewlekłych chorób,

  • zaburzeń pracy wątroby lub nerek,
  • cukrzycy,
  • osłabienia stawów nóg,
  • problemów z kręgosłupem,
  • zawrotów i bólów głowy,
  • szumów usznych,
  • bezsenności,
  • gruźlicy,
  • zaburzeń trawienia,
  • problemów skórnych,
  • zespołu jelita drażliwego,
  • impotencji.

Goji stanowią źródło kompletnego białka, zawierają sacharydy, które pobudzają i wzmacniają system odpornościowy, betaninę, która oczyszcza wątrobę, przeciwutleniacze, ponad dwadzieścia pierwiastków śladowych, w tym cynk, żelazo, wapń, selen, fosfor oraz witaminy B1, B2, B6 i E. Ta jedyna w swoim rodzaju kombinacja składników chemicznych sprawia, że spożywane regularnie goji podnoszą zasadowość organizmu, chronią wątrobę, poprawiają wzrok oraz jakość krwi. Według tradycyjnej medycyny chińskiej harmonizują także energię jing nadnerczy i nerek, co uodparnia organizm na stres. Ponadto regulują gospodarkę hormonalną i… ujmują lat.

Długa młodość, szczęśliwe życie nocne

Wraz z upływem lat w organizmie wydatnie spada poziom hormonu wzrostu, co spowalnia metabolizm i przyspiesza procesy starzenia. Organizm 70-latka produkuje jedną dziesiątą hormonu wzrostu wytwarzanego przez dwudziestolatka, a to oznacza spadek energii, zanik mięśni, skłonność do otyłości. Jagody goji to jedyne owoce pobudzające wytwarzanie hormonu wzrostu. Zawierają seskwiterpeny – związki o działaniu przeciwzapalnym stymulujące przysadkę mózgową oraz szyszynkę do produkcji hormonu wzrostu, który z kolei reguluje poziom pozostałych hormonów, m. in. testosteronu. U obojga płci poziom testosteron bezpośrednio wpływa na libido. Im mniejsza produkcja testosteronu, tym uboższe życie intymne. W Azji od wieków uważa się, że jagody goji wzmacniają popęd seksualny.

Jak wybrać jagody goji dobrej jakości?

Świeże owoce kolcowoju mają żywy czerwony kolor i przyjemny, bogaty smak. W naszej szerokości geograficznej najczęściej występują w postaci suszonej, przypominając kształtem wydłużone rodzynki. W smaku podobne są bardziej do żurawiny i wiśni z lekko ziołową nutą. Najlepiej kupować owoce organiczne, wolne od pestycydów i dwutlenku siarki, możliwie najmniej przetworzone. Suszone naturalnie powinny być lekko wilgotne, dość miękkie, o nasyconej barwie. Wielkość nie ma wpływu na zawartość składników odżywczych. Uwaga na owoce tanie, intensywnie czerwone (mogą być sztucznie barwione), suche, twarde lub blade – najprawdopodobniej są stare i ubogie w przeciwutleniacze.

Jagody goji można spożywać także w formie:

  • sproszkowanego ekstraktu w torebkach lub kapsułkach,

  • soku,
  • nalewek i ekstraktów,
  • oleju z pestek owoców.

Goji w diecie codziennej

Najlepiej codziennie jeść 15 – 45 gramów owoców, czyli solidną ich garść. Można spożywać je na surowo, traktując jako przekąskę, ale też dodawać do herbat, naparów ziołowych, win i wielu potraw. Namoczone idealnie nadają się do koktajli. Woda pozostała po ich moczeniu jest doskonałym napojem nawadniającym, może też być wykorzystana jako baza do zup. Wzbogacanie potraw jagodami ułatwia trawienie, bowiem goji pobudzają wydzielanie soków trawiennych do żołądka i jelit. Świetnym pomysłem jest łączenie jagód z innymi suszonymi owocami, orzechami, pestkami, a w szczególności z ziarnami kakaowca. Powstałe w ten sposób mieszanki zawierają komplet łatwo przyswajalnych składników odżywczych.