Marchewka z zieloną fasolką – przepis

marchewkazfasoląikona

Składniki:

marchewka, zielona fasolka, olej lniany tłoczony na zimno, mielony ostropest, sól himalajska, biały sezam

Marchewka – jest silnym antyoksydantem, wpływa na nasz układ odpornościowy, na naszą skórę, chroni wzrok, obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom serca
Ma zastosowanie przy wzdęciach i gazach (napar z nasion marchwi – 1 łyżeczka na szklankę wrzątku), a także przy biegunkach dziecięcych. Beta-karoten występujący w marchwi: jest silnym antyoksydantem,chroni przed chorobami nowotworowymi, chroni nasz wzrok, obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom serca i układu krążenia

Zielona fasolka – zawiera komplet witamin (A, C, K, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy), minerały: wapń, żelazo, mangan, magnez, cynk i fosfor, a także elektrolity:sód i potas, które pomogą przywrócić równowagę w organizmie po infekcjach czy biegunkach. Jest niecenionym źródłem antyoksydantów i flawonoidów.Jest bogatym źródłem kwasu foliowego, dlatego powinny ją spożywać kobiety w ciąży. Z kolei wysoka zawartość błonnika sprawia, że może być składnikiem
diety odchudzającej.Niezbędna w diecie chorego na cukrzycę, ponieważ jest nie tylko mało kaloryczna, lecz także ma niski indeks glikemiczny.Jest jednym z niewielu warzyw bogatych we flawonoidy.Zawarte w fasolce potas, przeciwutleniacze, witamina B6, magnez i ryboflawina skutecznie wspomagają pracę układu krążenia, m.in. obniżają wysokie ciśnienie krwi i zapobiegają udarom mózgu.Regularne spożycie fasolki pomaga w obniżeniu poziomu tzw. „złego” cholesterolu, zwłaszcza triglicerydów, co zapobiega miażdżycy i zawałom serca.

Olej lniany -to idealne źródło cennych nienasyconych kwasów w optymalnych proporcjach. Zaliczający się do nienasyconych kwasów tłuszczowych kwas alfa-linolenowy (ALA) jest podstawowym źródłem kwasu DHA, będącego bardzo ważnym składnikiem mózgu. Niski poziom DHA związany jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci, problemami ze wzrokiem i występowaniem schorzeń neurologicznych. Dlatego spożycie oleju lnianego pomaga w przypadku postępujących schorzeń mózgu. Spowalnia procesy takich chorób jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Spożywanie oleju lnianego wpływa również zbawiennie na kondycję skóry, nawilżając, odżywiając i dodając jej elastyczności. Zawarte w nim kwasy Omega-3 aktywują naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Olej lniany zawiera także witaminę E, która wyróżnia się dużą aktywnością antyutleniającą, w wyniku czego zabezpiecza organizm przed powstaniem stresu oksydacyjnego.

Ostropest plamisty – swoje właściwości lecznicze zawdzięcza sylimarynie. Sylimaryna chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej regeneracje. Ponadto. łagodzi stres oksydacyjny.Ostropest zmniejsza ryzyko pojawienia się raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych.

Nasiona sezamu – są dobrym źródłem białka, składającego się z wysokiej jakości aminokwasów, stanowiącego 20% ich składu. Z tego względu znakomicie nadają się jako część wysokobiałkowej diety wegetariańskiej. Zawierają magnez oraz inne składniki odżywcze o potwierdzonych właściwościach przeciwcukrzycowych. Sezam obfituje również w jednonienasycony kwas tłuszczowy – kwas oleinowy, który pomaga obniżać poziom złego cholesterolu i podwyższać dobrego. To z kolei zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej oraz udarów. Sezam jest jednym z najbogatszych źródeł fitosteroli. Są to roślinne sterole, które również obniżają poziom „złego” cholesterolu, zapobiegając tym samym rozwojowi zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Poza tym fitosterole zapobiegają niektórym rodzajom raka (np. rakowi prostaty).

Sól himalajska – zawiera ona wiele makro- i mikroelementów, które nadają jej szczególną różową barwę (głównie za sprawą żelaza). W soli krystalicznej pierwiastki te dostępne są w tak małych cząsteczkach, że mogą być łatwo wchłaniane przez komórki naszego organizmu i poddane dalszym procesom metabolicznym. Sól himalajska zawiera m.in. jod, magnez, cynk, żelazo i wapń – czyli pięć pierwiastków, z których niedoborem często zmaga się nasza populacja.

Przepis:

  1. Obierz marchewkę i pokrój obieraczką w paski.
  2. Do garnka wlej 2 szklanki wody ,dodaj szczyptę soli himalajskiej,
  3. Do gotującej wody wrzuć garść zielonej fasolki
  4. Gotuj 10-15 minut
  5. Dodaj pokrojoną marchewkę i gotuj przez minutę
  6. Odcedź warzywa na sitku i wyłóż na talerz
  7. Polej łyżką oleju lnianego
  8. Dodaj 2 szczypty zmielonego ostropestu,posyp białym sezamem

 

Zobacz film: