Czystek

czystekikona

Wybiela zęby i odświeża oddech, korzystnie wpływa na zapach ciała, leczy choroby skóry, grypę, infekcje zatok. Przyjmowany regularnie podnosi odporność na choroby, oczyszcza organizm, zabezpiecza przed boreliozą i leczy ją. W Polsce robi ostatnio zawrotną karierę. Słusznie. Jest tani, łatwo dostępny i mogą go bezpiecznie zażywać nawet niemowlęta.

Istnieje wiele gatunków czystka. Zwyczajny (Cistus Incanus), zwany też kreteńskim lub różą skalną, to niewielka ozdobna roślina o różowych kwiatach. Jej właściwości lecznicze znane były już w starożytnej Grecji. Według mitu czystek poróżnił olimpijskich bogów z boginiami. Oni chcieli by goił rany, one miały na uwadze przede wszystkim urodę. Ostatecznie krzewinka została wyposażona zarówno w moce prozdrowotne, jak i upiększające. Naturalnym środowiskiem jej występowania są skaliste góry Krety. Od wieków wykorzystywana w ziołolecznictwie wyrastała także w przyklasztornych ogrodach i obok wiejskich chat. Dziś jest hodowana na większą skalę i spożywana coraz chętniej, choć wciąż ustępuje pod względem popularności rumiankowi, melisie czy szałwii.

Właściwości

Herbatka z czystkato obfite źródło polifenoli, witamin C i E, beta karotenu i flawonoidów. Ten unikatowy zestaw substancji aktywnych sprawia, że zioło skutecznie neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu i choroby takie jak miażdżyca czy nowotwory płuc, przewodu pokarmowego, prostaty i skóry.

Kuracja czystkiem:

  • działa przeciwzapalnie,
  • zwalcza wirusy, bakterie i grzyby,
  • znosi objawy alergii, blokując wyrzuty histaminy,
  • pomaga na trądzik, opryszczkę, łupież, łuszczycę, grzybice skóry i paznokci,
  • leczy infekcje zatok,
  • normalizuje pracę układu krążenia,
  • zwiększa gęstość kości,
  • równoważy florę bakteryjną,
  • rozjaśnia zęby, usuwając osad i przebarwienia,
  • odświeża oddech,
  • oczyszcza organizm z metali ciężkich pochodzących z dymu papierosowego,
  • poprawia zapach wydzielin ciała, m. in. neutralizując przykry zapach potu.

Pogromca kleszczy

Wiosną i latem powinno się pić czystek ze względu na jego zdolności ochrony przed jednym z największych zagrożeń ciepłych pór roku. Jeśli lubimy spacery po lesie i relaks na łonie przyrody, wprowadzenie do diety herbatki z czystka jest najlepszą profilaktyką boreliozy i innych chorób odkleszczowych. Spożywana systematycznie skutecznie odstrasza te niewielkie pajęczaki będące nosicielami groźnych bakterii. Zioło nie tylko chroni przed zakażeniem boreliozą, ale także hamuje jej rozwój, gdy chorobotwórcze patogeny trafiły już do organizmu wraz ze śliną kleszcza, który wgryzł się w skórę. Substancje zawarte w czystku unieruchamiają i unieszkodliwiają krętki boreliozy. Co więcej, czystek działa w ten sposób nie tylko na ludzi, ale też i na zwierzęta, dodatkowo chroniąc je przed pchłami.

Zioło dla wytrwałych

Kupując czystek, który zwykle jest w przezroczystym opakowaniu, warto zwrócić uwagę na ewentualną obecność gałązek w mieszance. Nie mają one żadnych właściwości i obniżają walory smakowe. Produkt dobrej jakości powinien zawierać pocięte listki. Najlepiej wybrać czystka z certyfikatem eko, który potwierdzi czystość zioła i jego pochodzenie z upraw kontrolowanych. Taka herbatka ma lepszy smak i wyższą jakość.

Kluczem do sukcesu kuracji jest systematyczność i cierpliwość. Efekty nie nastąpią od razu. Na niewiele zda się jednorazowe wypicie herbatki. Tu trzeba czasu. Osoby dorosłe powinny pić parzony przez 10 minut napar 3 razy dziennie, starsze dzieci 2 razy dziennie, a maluchy od 3 miesiąca życia – raz. Jedną porcję czystka można parzyć nawet czterokrotnie, co pozwala uzyskać cztery porcje napoju z jednej łyżeczki suszu. Co ciekawe i rzadkie wśród ziół, czystek jest całkowicie pozbawiony skutków ubocznych i nie sposób go przedawkować.

Napary, okłady, wlewy

Herbatka z czystka ma neutralny smak, dlatego warto wzbogacić go cytryną, świeżą miętą, dosłodzić stewią, ksylitolem, który wzmocni jej działanie przeciwpróchnicze lub miodem, pod warunkiem, że zostanie wcześniej schłodzony poniżej 40 stopni, ponieważ wyższa temperatura „zabija” miód, dezaktywując zawarte w nim enzymy. Czystek można także stosować zewnętrznie lub użyć go do wlewów. Ma to sens przy poważniejszych i przewlekłych chorobach. Po zalaniu suszu wodą i gotowaniu go przez 5 minut, powstaje odwar, który ostudzony i odcedzony po 20 minutach nadaje się do robienia okładów, płukania i przemywania miejsc chorobowo zmienionych. Czystek w tej postaci można też pić (100 ml 3-4 razy dziennie), co pomaga leczyć m. in. stany zapalne, boreliozę, nieżyt jelit i żołądka oraz stosować w postaci lewatyw (doodbytniczo 150-200 ml).