Dziki ryż z warzywami – przepis

dzikiryżzwarzywamiikona

 

Składniki

Dziki ryż – ceniony jest ze względu na swoje wartości odżywcze, stanowi doskonałe źródło przeciwutleniaczy. Zawiera także białko, błonnik, wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dziki ryż jest bogatym źródłem witaminy B1, B2, B3, i B6, żelaza, magnezu, cynku, fosforu oraz kwasu foliowego, charakteryzuje się także niższym indeksem glikemicznym.

Sól himalajska – Organizm człowieka jest zaprogramowany na utrzymywanie stałego ciśnienia osmotycznego, czyli proporcji między wodą, a rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi. W soli krystalicznej, pierwiastki i mikroelementy dostępne są w tak drobnych cząsteczkach, że mogą być bardzo łatwo wchłaniane przez komórki organizmu ludzkiego i poddane procesowi metabolizmu. W przeciwieństwie do powszechnie używanego, szkodliwego chlorku sodu, himalajska sól krystaliczna wykazuje niezwykłe właściwości prozdrowotne. Sól himalajska zawiera aż 84 minerały, stosowana w kuchni, uzupełnia niedobory mikroelementów w codziennej diecie.

Cukinia – jest łagodnym w smaku, lekkostrawnym warzywem. Jest ceniona za wysoką wartość dietetyczną. Zawiera potas, żelazo i magnez oraz witaminę C, K, PP i B1, beta karoten. Zaletą cukinii jest to, że nie odkładają się w niej metale ciężkie. Ponadto warzywo odkwasza organizm i pozytywnie wpływa na proces trawienia, dlatego polecana jest przy problemach z nadkwaśnością. Warto wiedzieć, że cukinia może być jednym z pierwszych warzyw, jakie podaje się małemu dziecku. Dzięki dużej zawartości związków odżywczych i łatwości trawienia dietetycy polecają ją już półrocznym maluchom

Pomidor – Miąższ i skórka owoców to prawdziwa witaminowa bomba, pełna witaminy C, E, PP i K, makro- i mikroelementów, od żelaza, przez potas, miedź, wapń. Bogate w silny antyoksydant -likopen ,który ma działanie przeciwnowotworowe. Lubiane przez dorosłych i dzieci za swój słodki smak.

Cebula – w każdej cebuli znajdą się: minerały takie jak krzem, siarka, cynk, sód, wapń, potas i fosfor. Witaminy: C, B1, B2, E, K, PP oraz prowitamina A. Cebula jest warzywem o niskiej kaloryczności i rewelacyjnych walorach smakowych oraz właściwościach zdrowotnych. Ma silne działanie bakteriobójcze.

Masło klarowane – masło klarowane ma sporo drogocennych właściwości zdrowotnych: nie podnosi cholesterolu we krwi, zawiera kwas masłowy, który ma działanie przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe, kwasy tłuszczowe zawarte w maśle klarowanym pomocne są w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera.

Glony kombu – są popularnymi składnikami diety mieszkańców Japonii, Wietnamu i Chin. Cenione nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również za wartości odżywcze i niski stopień przetworzenia. Morskie wodorosty nazywane również „warzywami morskimi” w porównaniu do roślin lądowych, są szczególnie bogate w składniki mineralne i witaminy.Często są wykorzystywane w diecie makrobiotycznej, której podstawą są naturalne, jak najmniej przetworzone produkty roślinne. Cechą wspólną wszystkich gatunków glonów są właściwości wychładzające organizm, słony smak,zdolności zmiękczające i nawilżające.Stanowią doskonałe źródło składników mineralnych, m.in. żelaza, wapnia, jodu i magnezu. Spożywane regularnie są najlepszym naturalnym źródłem jodu.Charakteryzując się wyższą zawartością jodu niż ryby morskie, wykazują szczególnie korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Na szczególną uwagę zasługuje zawartość witamin A, D, E, z grupy B, mając szczególne znaczenie dla osób na diecie wegetariańskiej.

W oregano znajdziemy witaminy A, C, E, K i z grupy B. Przyprawa ta jest zwłaszcza bardzo dobrym źródłem witaminy C .

Działa uszczelnia naczynia krwionośne, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, odpowiada za prawidłowe gojenie się ran i mocne zęby.

Prawdziwy sos sojowy powstaje tylko z 4 składników: soi, ziaren zbóż, soli i wody, a jego wyjątkowy smak i zapach wynika z 6-miesięcznego czasu fermentacji. Nie wymaga to stosowania syntetycznych barwników i aromatów.

Ziarna słonecznika – zawierają dużo błonnika, dzięki czemu regulują pracę układu pokarmowego. Powinny po nie sięgnąć zwłaszcza osoby, które zmagają się z zaparciami.

Przepis

  1. Do garnka wlej szklankę wody
  2. Do wody wsyp pół szklanki dzikiego ryżu
  3. Dosyp szczyptę soli himalajskiej i wymieszaj z ryżem
  4. Zagotuj ryż na małym ogniu pod przykryciem około 30 minut
  5. Pokrój cukinię na kawałki
  6. Do cukinii dodaj pokrojoną paprykę, pomidor i 2 cebule
  7. Na patelni rozgrzej masło klarowane
  8. Wrzuć warzywa, namoczone wcześniej i pokrojone glony kombu oraz oregano
  9. Zamieszaj i podduś kilka minut
  10. Ryż przełóż do miseczki
  11. Na ryżu połóż warzywa
  12. Całość polej łyżką sosu sojowego i posyp ziarnami słonecznika

Zobacz film