Omlet orkiszowy zdrowa pożywna propozycja na śniadanie – przepis

omletorkiszowyikona

Składniki

jajka, mleko migdałowe, mąka orkiszowa, olej kokosowy, wiórki kokosowy,

Jajka ekologiczne – Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. To białko wzorcowe, zawierające wszystkie aminokwasy, w tym niezbędne, których organizm nie potrafi sam wyprodukować, i to w odpowiednich ilościach. Dlatego w 1965 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała je za wzór służący do mierzenia proporcji aminokwasów w produktach Jajko ważące ok. 50 g dostarcza aż 6,2 g białka. Więcej białka i łatwiej przyswajalnego zawiera żółtko.Jajka to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz B2 i B12, kwasu pantotenowego i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu. W żółtku jest beta-karoten i luteina, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawia widzenie.Jajka mają korzystny skład tłuszczu. Na 5 g tłuszczu zawartego w jednym jajku (żółtku) tylko 0,1 g stanowią „złe” nasycone kwasy tłuszczowe, za to wiele w nim niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3 i omega-6, których organizm nie potrafi syntetyzować.

Mleko migdałowe to bogactwo minerałów – posiada zapas magnezu, manganu, selenu, żelaza, wapnia i potasu. Charakteryzuje go również duża zawartość witaminy E. Te właśnie składniki sprawiają, że mleko migdałowe skutecznie wspiera układ odpornościowy, ma działanie antyoksydacyjne, co wspiera zarówno wygląd skóry jak i chroni przed poważnymi chorobami oraz reguluje poziom cholesterolu.
Trzeba przyznać, że główną grupą, którą może zainteresować mleko migdałowe oprócz wegan są osoby z nietolerancją laktozy, stosujące dietę bezglutenową. Inną zaletą tego mleka nad krowim jest zawartość zdrowszego tłuszczu oraz brak kazeiny. Ma również mniej cukru, jest więc mniej kaloryczne i dzięki temu bardziej przyjazne dla osób na diecie odchudzającej.

Orkisz – zawarte w orkiszu właściwości mają pozytywny wpływ na skórę, paznokcie i włosy, poprawia koncentrację i aktywność mózgu. Orkisz to podgatunek pszenicy, zawiera gluten. Jednak zawarty w orkiszu gluten jest dobrze tolerowany.
Orkisz wspomaga chorych po zawale serca i jest wskazany dla niedożywionych, wyczerpanych osób.

Olej kokosowy nierafinowany – Kwas laurynowy zawarty w oleju kokosowym ma działanie anty-bakteryjne, anty-wirusowe i antygrzybiczne, pomaga w leczeniu wszelkich zakażeń

Wiórki kokosowe – w kokosie znajdziemy witaminę C, korzystnie wpływającą na kolagen w skórze oraz niwelująca wolne rodniki, liczne witaminy z grupy B, które wspomagają nasz układ nerwowy. Znajdziemy również cenny dla kobiet w ciąży i planujących dziecko – kwas foliowy, powszechnie znaną wśród kobiet, witaminę E – młodości oraz poprawiającą krzepliwość krwi witaminę K.

Ekologiczny miód – sprawdza się w profilaktyce chorób serca, miażdżycy i nadciśnienia, działa też wspomagająco w chorobach układu pokarmowego, moczowego, a nawet nerwowego.
Miód lipowy jest jasny, ma delikatny kwiatowy zapach i lekko ostry smak. Warto go spożywać na wiele sposobów, bo zawiera sporo substancji odżywczych. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że obróbka cieplna może zniszczyć te pozytywne właściwości. Zanim więc dodamy miód do kawy, herbaty czy zwykłej przegotowanej wody, poczekajmy aż płyn przestygnie do 30 st.

Cynamon – dodaje energii i witalności. Pobudza trawienie, zaopatruje organizm w błonnik pokarmowy, zapobiega nadkwaśności oraz działa przeciwbiegunkowo. Przyprawa ta usprawnia dopływ krwi do mózgu, dzięki czemu szare komórki dostają więcej tlenu oraz składników odżywczych. Pomaga nam to w lepszym zapamiętywaniu, poprawia naszą koncentrację. Cynamon ma właściwości rozgrzewające, nie należy stosować go w nadmiarze, szczególnie w ciepłych porach roku.

Przepisy

  1. Wlej 2 jajka ekologiczne do miseczki
  2. Dolej ¼ szklanki mleka migdałowego
  3. Dokładnie wymieszaj składniki
  4. Do jajek dodaj ¼ szklanki mąki orkiszowej
  5. Na patelni rozgrzej 1 łyżkę nierafinowanego oleju kokosowego
  6. Masę wylej na rozgrzaną patelnię
  7. Omlet przewróć na drugą stronę
  8. Upieczony omlet posyp wiórkami kokosowymi, sezonowymi owocami, ekologicznym miodem oraz szczyptą cynamonu

Zobacz film