Ostropest Plamisty

ostropest plamisty

Ostropest plamisty

Wygląda niepozornie, łatwo go ominąć, pomylić z ostem zwyczajnym. Tymczasem niezwyczajne właściwości lecznicze ostropestu plamistego znali już starożytni i średniowieczni medycy. Dziś jest cenionym lekiem skutecznie oczyszczającym wątrobę przeciążoną nadmiernym spożyciem alkoholu, długotrwałą antybiotykoterapią, chemią zawartą w żywności oraz truciznami wchłanianymi wraz z zanieczyszczonym powietrzem i wodą. Ostropest ma tak silne działanie odtruwające, że potrafi zneutralizować nawet toksyny muchomora sromotnikowego.

Ostropest plamisty to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych. Ma kolczaste liście i ciemnoróżowe kwiaty, osiąga wysokość do 2 m. Pochodzi z południowej i południowo-wschodniej Europy, Afryki Północnej, Azji Zachodniej oraz niektórych rejonów Azji Środkowej, skąd zawędrował w inne rejony świata. W wielu miejscach wysiewa się dziko, ale też ze względu na swoje walory lecznicze jest, m. in. w Polsce, hodowany na skalę przemysłową i wykorzystywany w farmakologii jako główny składnik leków stosowanych w profilaktyce zatruć substancjami chemicznymi i szkodliwym promieniowaniem oraz w terapii schorzeń wątroby.

Strażnik wątroby

Zdrowa wątroba warunkuje niezakłóconą gospodarkę węglowodanową, tłuszczową i białkową, wydolność układu immunologicznego, efektywną produkcję żółci. Od sprawności tego organu uzależnionych jest ponad 5 tysięcy funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych, które zachodzą w naszym ciele, m. in. usuwanie z organizmu toksyn. Ostropest ze względu na unikatowy skład substancji czynnych naturalnie ochrania i leczy wątrobę.

Ostropest plamisty zawiera flawonoidy (działają przeciwutleniająco i przeciwzapalnie), histaminę (wspiera wydzielanie kwasu żołądkowego, wzrost komórek, rytm snu i czuwania, a także proces uczenia się i zapamiętywania), kwasy organiczne oraz witaminy C i K. Olej z nasion ostropestu jest bogaty we wspomagający procesy trawienne kwas linolowy (zawiera go aż 50%) i sole mineralne. Najcenniejszą substancją obecną w owocach tej rośliny jest jednak sylimaryna – niezwykle silny przeciwutleniacz o imponujących zdolnościach detoksykacyjnych. Lista chorób, które leczy jest długa: alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby, łuszczyca, nieżyty dróg żółciowych, nowotwory, WZW typu A, B i C i inne. Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto, choćby profilaktycznie, włączyć ostropest do codziennej diety.

Właściwości ostropestu plamistego:

  • oczyszcza z toksyn, odtruwa i chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i pestycydów,
  • zapobiega degeneracyjnym zmianom mózgu,
  • ma silne działanie antynowotworowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne,
  • obniża poziom cukru we krwi u diabetyków,
  • redukuje poziom cholesterolu,
  • chroni skórę przed wolnymi rodnikami, wzmacnia zdolności regeneracyjne, przyspiesza gojenie ran, zmniejsza zaczerwienienia i rozjaśnia,
  • działa przeciwkrwotocznie, przeciwzakrzepowo, wzmacnia naczynia krwionośne,
  • zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, reguluje trawienie,
  • zmniejsza objawy choroby lokomocyjnej,
  • łagodzi skutki uboczne chemioterapii,
  • wspomaga laktację u kobiet karmiących.

Jak zażywać ostropest?

Suplementy diety w postaci tabletek, proszku, oleju, nalewek i herbat zawierające wyciągi z ostropestu stosuje się zgodnie z zaleceniami producentów, ziarna spożywa na surowo, w całości lub zmielone. Dobrej jakości, najlepiej ekologiczne i świeże ziarna ostropestu są oleiste, w smaku przypominają nieco pestki słonecznika, z którym zresztą roślina jest spokrewniona. Można je rozgryzać i popijać wodą lub herbatą, są jednak dość twarde, dlatego lepiej bezpośrednio przed zjedzeniem zmielić je w młynku do ziaren lub kawy albo rozbić i zmiażdżyć w moździerzu. Ostropest sprawdza się też jako dodatek do dań gorących i zimnych (nie zmienia ich smaku), do pieczywa, sałatek, zup, sosów czy musli. Dzienna dawka 1-3 łyżeczek zmielonych ziaren przyjmowanych regularnie usprawni działanie organizmu. Na efekty trzeba jednak poczekać kilka tygodni. Warto też pamiętać, że ze względu na swoje działanie detoksykacyjne w początkowej fazie kuracji mogą wystąpić objawy oczyszczania się organizmu.

Uwaga!

  • Ostropest może obniżać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.
  • Obecna w ostropeście tyramina podnosi ciśnienie i u osób podatnych może powodować migreny.