Spirulina

5680760659_2df3992a08_b

 

Istnieją od czasu pojawienia się życia na naszej planecie. Niebieskozielone algi – najbogatsze źródło czystego, łatwo przyswajalnego białka. Od wieków wykarmiały i utrzymywały w dobrej formie ludzi mieszkających obok wód, w których rosły. Dziś na całym świecie zyskują popularność wśród sportowców i osób dbających o zdrowie. Wieszczy się im karierę jedzenia przyszłości. W wodorostach tkwi bowiem niebywały potencjał, który już wkrótce zaczniemy wykorzystywać na wiele sposobów.

Spirulina to jedna z najprostszych form życia. Te mikroskopijne, spiralne rośliny, w zależności od gatunku rosnące dziko w czystych, ciepłych jeziorach, rzekach, arteriach i zbiornikach wodnych o odczynie zasadowym lub w morzach, zajmują miejsce na początku łańcucha pokarmowego. W procesie fotosyntezy przekształcają światło słoneczne w niemal każdy niezbędny do życia składnik. Spirulina jest tak odżywcza, że można przetrwać, żywiąc się tylko nią. Działa wybitnie prozdrowotnie, poprawia kondycję całego organizmu, łatwo wprowadzić ją do diety, ponieważ nie wymaga specjalnych zabiegów przygotowujących do spożycia. Same zalety? Owszem!

Krwiotwórcza i antynowotworowa

Najcenniejszymi składnikami są przeciwzapalny, łagodzący problemy skórne i zwalczający alergie kwas gamma linolenowy GLA oraz najwyższej jakości białko. Spirulina to także znakomite źródło żelaza, witamin (E, C, A, K, witamin z grupy B), magnezu, potasu, wapnia, makro- i mikroelementów, pierwiastków śladowych, minerałów, kwasów tłuszczowych, kwasów nukleinowych (RNA i DNA), przeciwutleniaczy i chlorofilu, który chroni przed nowotworami wątroby i żołądka. Zawarta w szmaragdowozielonych algach zeaksantyna poprawia wzrok, beta-karoten przedłuża żywotność komórek i wspiera układ immunologiczny, fikocyjanina wpływa korzystnie na tworzenie komórek macierzystych i chroni przed rakiem. Spirulina morska dodatkowo kryje w sobie potężną dawkę jodu warunkującego prawidłowe działanie tarczycy. To unikatowa kompozycja biochemiczna, nieporównywalna z żadnym innym pokarmem. Nasz organizm absorbuje spirulinę nawet w 95%, co sprawia, że jest ona jednym z najdoskonalszych źródeł naturalnego pożywienia. Ściana komórkowa spiruliny nie zawiera celulozy jest nadzwyczaj łatwostrawna, a aminokwasy w niej zawarte są wchłaniane prawie natychmiast po spożyciu.

Właściwości spiruliny:

  • łagodzi objawy anemii,
  • zmniejsza ryzyko zakrzepów wewnątrznaczyniowych,
  • działa przeciwzapalnie,
  • znosi objawy napięcia przedmiesiączkowego,
  • poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

Dieta wzbogacona o spirulinę korzystnie wpływa na:

  • produkcję czerwonych krwinek,
  • czystość i jakość krwi,
  • obniżenie ciśnienia,
  • układ odpornościowy.

Skarbnica białka

Spirulina zawiera pomiędzy 60 a 70% białka, czyli znacznie więcej niż czerwone mięso, drób czy soja. Algi rosną przeważnie w wodach o odczynie zasadowym, gdzie nie mają szans na przetrwanie żadne toksyny, dlatego są wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Wodorosty hodowlane, nawożone świeżą wodą pitną pochodzącą z głębin oceanicznych wzrastają bez udziału pestycydów, nie są też modyfikowane genetycznie. Jakość pochodzącego z nich białka jest nieporównanie wyższa w stosunku do białka pochodzenia zwierzęcego obciążonego hormonami i antybiotykami. Białko zawarte w spirulinie zbudowane jest z 18 aminokwasów, w tym 8 niezbędnych do trawienia, co czyni je kompletnym. Ponadto, ponieważ wodorosty nie wymagają obróbki termicznej i spożywa się je wysuszone w stanie surowym, białko ze spiruliny jest czterokrotnie łatwiej przyswajalne niż to z wołowiny.

Białko pochodzące ze spiruliny:

 

  • stanowi doskonały budulec mięśni,
  • normalizuje procesy chemiczne zachodzące w mózgu,
  • stabilizuje poziom cukru we krwi,
  • poprawia kondycję psychiczną,
  • przyspiesza rekonwalescencję,
  • wzmacnia kości.

Zielony proszek lub tabletka

Spirulina jest najczęściej dostępna w postaci ciemnozielonego proszku lub pastylek o wyczuwalnie „morskim” posmaku. Świeżość i przydatność do spożycia można poznać po przyjemnym zapachu. Zepsute algi wydzielają kwaśną, zjełczałą woń. Spirulina gładko łączy się z wodą, kefirem, jogurtem i innymi napojami bez konieczności podgrzewania czy koagulacji. Stanowi wyśmienity dodatek do koktajli warzywnych lub owocowych, urozmaicając ich smak i nadając im niebiesko-zielony kolor. Nie odnotowano dotąd żadnych negatywnych skutków spożywania wodorostów, niemniej warto przestrzegać zaleceń dotyczących suplementacji wodorostami.

Zalecane dzienne dawki spiruliny:

  • osoby początkujące i dzieci w wieku 2-9 lat: 3-5 gramów,
  • osoby spożywające algi regularnie i dzieci w wieku 10-18 lat: 6-10 gramów,
  • chorzy: 11-20 gramów,
  • sportowcy: do 30 gramów.