Szaszłyk warzywny – przepis

szaszłykwarzywnyikona

Składniki

Papryka – Do właściwości leczniczych papryki zalicza się mi.in. zapobieganie zwapnieniu naczyń krwionośnych i likwidowanie bólu głowy.Papryka jest przede wszystkim nieocenionym źródłem witaminy C. Zawiera jej cztero-pięciokrotnie więcej niż cytryny.Papryka dostarcza sporo witamin z grupy B oraz potasu, fosforu, żelaza i magnezu.Najzdrowsza jest papryka surowa, ale duszona lub pieczona też zachowuje sporo składników odżywczych. Papryka w niewielkim stopniu ulega przemianom w procesie przetwarzania. Papryka należy do dużej rodziny warzyw psiankowatych, czyli jest dość blisko spokrewniona z pomidorami i bakłażanami. Współcześnie wiadomo, że bardzo ostra papryka nie jest wskazana dla osób z niektórymi chorobami układu pokarmowego , głównie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, przy chorobie refluksowej, gdyż może powodować jego dodatkowe podrażnienie. U zdrowych jednak, ale narzekających na zwolnioną przemianę materii, jest wskazana jako lekarstwo. Wyraźnie poprawia procesy trawienne, łagodzi wzdęcia i zaparcia.

Cukinia jest lekkostrawnym warzywem. Warzywo odkwasza organizm i pozytywnie wpływa na proces trawienia, dlatego polecana jest przy problemach z nadkwaśnością. Warto wiedzieć, że cukinia może być jednym z pierwszych warzyw, jakie podaje się małemu dziecku. Dzięki dużej zawartości związków odżywczych i łatwości trawienia dietetycy polecają ją już półrocznym maluchom.

Pomidorki koktajlowe – Miąższ i skórka owoców to prawdziwa witaminowa bomba, pełna witaminy C, E, PP i K, makro- i mikroelementów, od żelaza, przez potas, miedź, wapń, aż po mangan i kobalt.
Lubiane przez dorosłych i dzieci za swój słodki smak.

Cebula –jeżeli chodzi o właściwości i skład to w każdej cebuli znajdą się: minerały takie jak krzem, siarka, cynk, sód, wapń, potas i fosfor. Witaminy: C, B1, B2, E, K, PP oraz prowitamina A. Cebula jest warzywem o niskiej kaloryczności i rewelacyjnych walorach smakowych oraz właściwościach zdrowotnych.

Oliwa z oliwek: właściwości zdrowotne

  • Zawiera jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Mają one wpływ na zahamowanie rozwoju miażdżycy, bo obniżają ilość “złego” cholesterolu (LDL) i podnoszą poziom “dobrego” (HDL).
  • Zawarty w oliwie kwas oleinowy chroni przed astmą i alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Ponadto oliwa pomaga przy kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz zaparciach. Oliwa z oliwek jest bogatym źródłem witamin: A, E, D i K, działa więc przeciwzakrzepowo, pomaga w walce z nieżytem żołądka. Co więcej, ten naturalny tłuszcz usprawnia proces trawienia i pozwala szybciej pozbyć się z organizmu toksyn. Ma także dobry wpływ na proces wzrostu kości u dzieci. Oliwę z oliwek chętnie spożywają osoby odchudzające się, ponieważ minimalizuje ona uczucie głodu.

Sól himalajska – organizm człowieka jest zaprogramowany na utrzymywanie stałego ciśnienia osmotycznego, czyli proporcji między wodą, a rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi.
W soli krystalicznej, pierwiastki i mikroelementy dostępne są w tak drobnych cząsteczkach, że mogą być bardzo łatwo wchłaniane przez komórki organizmu ludzkiego i poddane procesowi metabolizmu.
W przeciwieństwie do powszechnie używanego, szkodliwego chlorku sodu, himalajska sól krystaliczna wykazuje niezwykłe właściwości prozdrowotne.
Sól himalajska zawiera aż 84 minerały, stosowana w kuchni, uzupełnia niedobory mikroelementów w codziennej diecie.

Tymianek – ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego jest często składnikiem nie tylko preparatów na trądzik, lecz także syropów na kaszel. Należy spożywać z umiarem.Tymianek skutecznie wspomaga pracę układu oddechowego ,ma działanie przeciwbakteryjne i aseptyczne, dlatego skutecznie łagodzi infekcje gardła i jamy ustnej. Wspomaga działanie układu pokarmowego – preparaty na bazie tymianku stosowane są w celu leczenia nieżytu żołądka, łagodzenia podrażnionych jelit i dolegliwości wątrobowych. Zapobiega także biegunce.

Czarny pieprz – ma silne właściwości lecznicze i odchudzające dzięki składnikowi aktywnemu- piperynie.

Biały sezam – Nasiona sezamu są dobrym źródłem białka, składającego się z wysokiej jakości aminokwasów, stanowiącego 20% ich składu. Z tego względu znakomicie nadają się jako część wysokobiałkowej diety wegetariańskiej. Możesz posypać nimi sałatkę, gotowane warzywa lub makaron. Nasiona sezamu zawierają magnez oraz inne składniki odżywcze o potwierdzonych właściwościach przeciwcukrzycowych. Używanie w kuchni wyłącznie oleju sezamowego to udowodniony sposób na obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu glukozy w osoczu u nadwrażliwych diabetyków. Nasiona sezamu – w szczególności czarne – obfitują w żelazo. Z tego względu zaleca się je osobom osłabionym oraz cierpiącym na anemię. Nasiona sezamu obfitują w jednonienasycony kwas tłuszczowy – kwas oleinowy, który pomaga obniżać poziom złego cholesterolu i podwyższać dobrego. To z kolei zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej oraz udarów. Sezam, jako bogate źródło błonnika, wspomaga prawidłowe działanie układu pokarmowego oraz funkcjonowanie jelit. Błonnik ułatwia usuwanie z jelit resztek pokarmowych i przynosi ulgę w zatwardzeniach. Sezam jest ponadto dobrym źródłem wapnia – mikroelementu istotnego dla zdrowia kości. Czarny sezam obniża poziom cholesterolu. ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego. Czarny sezam działa korzystnie na wątrobę, zwiększając dopływ krwi do tego organu i dzięki temu odżywiając oczy.

Przepis

  1. Przygotuj warzywa : pół papryki, kawałek cukinii, 2 pomidorki, 2 białe cebule i 1 czerwoną
  2. Pokrój warzywa na kawałki
  3. Nadziej warzywa na patyk do szaszłyków
  4. Szaszłyki polej oliwą z oliwek
  5. Posyp solą himalajską i przyprawami: słodką papryką, pieprzem i tymiankiem
  6. Piecz 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st
  7. Na talerzu posyp białym sezamem

Zobacz film