Składniki:
- dynia,
- estragon,
- jogurt naturalny,
- rozmaryn,
- sól himalajska,
- pestki dyni.
Dynia – jest bogata w beta-karoten – to pomarańczowy, czerwony i żółty barwnik roślinny i jednocześnie substancja o właściwościach leczniczych. Beta-karoten – podobnie jak wszystkie karotenoidy jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że hamuje szkodliwe procesy oksydacyjne, a co za tym idzie – może zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. Badania wykazały, że częste spożywanie dyni zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu żołądka, piersi ,płuc i jelita grubego.Poza tym dynia reguluje poziom ciśnienia tętniczego.
Estragon -. Zwalcza między innymi brak apetytu, wspomaga produkcję soków żołądkowych oraz uzupełnia braki witaminy A.Stosowany w lecznictwie głównie do poprawy procesów trawiennych ałanie rośliny jest jednak stosunkowo słabe, dlatego dodaje się ją do mieszanek innych ziół. Estragon jest również moczopędny (w niewielkim stopniu). Oprócz tego przyprawa wykazuje działanie rozkurczające, antybakteryjne, grzybiczobójcze i antyoksydacyjne.
Rozmaryn – zawiera wiele substancji czynnych. Jedną z najważniejszych jest rozmarycyna (o działaniu przeciwbólowym i pobudzającym). Inne to flawonoidy, garbniki i diterpeny, a także lotne olejki.
Rozmaryn jest cudownym środkiem odżywczym szczególnie dla serca (pobudza krążenie, podnosi ciśnienie) oraz mózgu i układu nerwowego (znajduje zastosowanie w leczeniu nerwowości, wyczerpania, depresji i problemów ze snem). Zapobiega również migrenom i bólom głowy.
Sól himalajska – zawiera ona wiele makro- i mikroelementów, które nadają jej szczególną różową barwę (głównie za sprawą żelaza). W soli krystalicznej pierwiastki te dostępne są w tak małych cząsteczkach, że mogą być łatwo wchłaniane przez komórki naszego organizmu i poddane dalszym procesom metabolicznym. Sól himalajska zawiera m.in. jod, magnez, cynk, żelazo i wapń – czyli pięć pierwiastków, z których niedoborem często zmaga się nasza populacja.
Jogurt naturalny – jogurt jest naturalną alternatywą dla mleka i powinien być spożywany przez osoby, mające problem z tolerancją laktozy. Jest on bogatszy od mleka w wapń – 350 ml jogurtu zawiera tyle samo wapnia co 500 ml mleka.Ma w sobie 4 – 5-krotnie więcej aminokwasów i ponad 20% więcej witamin z grupy B (w tym 5-krotnie więcej kwasu foliowego )
Główne zalety jogurtu dla naszego zdrowia:
- hamuje w jelicie rozmnażanie się szkodliwych bakterii i grzybów- częstej przyczyny infekcji jelitowych.
- pomaga w odtworzeniu w jelicie przyjaznych dla organizmu bakterii zniszczonych podczas kuracji antybiotykami.
- wspomaga działanie systemu immunologicznego.
- pomaga w trawieniu.
- jest dość dobrym źródłem wapnia i fosforu – składników zapewniających mocne kości i zęby.
- zawiera witaminy B2 i B12- pierwsza uczestniczy między innymi w przemianach węglowodanowych, tłuszczowych i białkowych, druga zaś gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Czosnek niedźwiedzi:
- czosnek niedźwiedzi pomaga zwalczać wirusy, bakterie czy drożdżaka Candida albicans, odpowiedzialnego za grzybicę
- czosnek niedźwiedzi posiada zdolność oczyszczanie organizmów z toksyn, ponieważ zawarte w nim związki siarki wspomagają wątrobę w procesie oczyszczania.
- wzmacnia serce, zapobiega miażdżycy, obniża podwyższone ciśnienie.
- podczas przeziębień substancje zawarte w czosnku niedźwiedzim działają jak naturalny antybiotyk, a jednocześnie zwalczają wirusy.
- siarka, której jest tak dużo w czosnku niedźwiedzim, jest podstawowym budulcem tkanki łącznej i kolagenu. Z nich zbudowane są stawy. Tak więc czosnek niedźwiedzi wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie chrząstek stawowych, ułatwia ich regenerację i sprawne funkcjonowanie.
- osoby, które cierpią z powodu wrzodów żołądka powinny jeść czosnek niedźwiedzi tylko w niewielkich ilościach, albo ugotowany.
Pestki dyni – zawierają dobroczynny olej z fitosterolami i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. To dlatego są zalecane osobom z miażdżycą i zbyt wysokim złym cholesterolem.Są źródłem witamin i minerałów, w tym cynku. Zawierają aminokwasy, takie jak alanina, kwas glutaminowy czy glicyna. Dzięki wysokiej wartości odżywczej wpływają korzystnie na układ krążenia, poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci, a także pobudzają przemianę materii.Pomagają w walce z pasożytami.
Przepis
- Odkrój ćwiartkę dyni
- Wyczyść środek dyni z miąższu i pestek
- Pokrój dynię na kawałki
- Włóż pokrojoną dynię do miseczki
- Posyp ziołami estragonem i rozmarynem oraz solą himalajską
- Przygotuj 1 szklankę jogurtu naturalnego
- Wsyp czosnek niedźwiedzi oraz szczyptę soli himalajskiej
- Wymieszaj składniki
- Rozgrzej patelnię i upraż na niej pestki dyni
- Ułóż frytki na talerzu, polej sosem jogurtowym i posyp pestkami dyni