Mają bogaty, zmysłowy smak jagód, czerwonego wina i czekolady. Plemiona amazońskie znają je od kilkuset lat. Ich dieta w 40% opiera się właśnie na tych owocach. Acai obniżają wysoką gorączkę, hamują biegunkę i krwotoki, goją wrzody żołądka, mają działanie antynowotworowe. Przede wszystkim jednak przedłużają młodość i dzięki tej właściwości od niedawna robią zawrotną karierę na Zachodzie.
Palmy brazylijskie rosną tylko w tropikalnym klimacie okołorównikowym. Ich owoce, jagody acai (Euterpe oleracea), kształtem przypominają okrągłe winogrona, a wielkością duże borówki. Są ciemnoniebieskie lub fioletowe. Pod cienką skórką znajduje się niewielka ilość miąższu otulającego dość duże nasiono. To ten właśnie słodki miąższ jest jadalną częścią jagód, które uchodzą za prawdziwy cud natury, superżywność.
Jagody acai zawierają:
- spowalniające procesy starzenia przeciwutleniacze,
- kwasy tłuszczowe omega-9, omega-6 i omega-3, które m. in. podnoszą sprawność intelektualną, obniżają poziom „złego” cholesterolu, upiększają,
- białko,
- aminokwasy niezbędne do produkcji białka,
- pielęgnujący skórę mononienasycony kwas oleinowy,
- sterole roślinne, które blokują nadmierne wchłanianie cholesterolu odzwierzęcego,
- błonnik, który nasyca i ułatwia pracę układu pokarmowego,
- witaminy E, B1, B2, B3, C, beta-karoten,
- wapń, fosfor, żelazo,
- celulozę i pektyny wspomagające trawienie zwłaszcza u osób starszych.
Młodość ma kolor niebieski
Palmy brazylijskie najobficiej występują w amazońskich lasach deszczowych, gdzie ziemia jest niebywale żyzna, wilgotność największa, a słońce najsilniejsze. Właśnie z powodu dużego nasłonecznienia acai zawierają niewiarygodnie wysokie stężenie przeciwutleniaczy, które są naturalnym filtrem blokującym promienie UV. Znacznie przewyższają pod tym względem ciemne winogrona, granaty, jagody leśne, czerwoną paprykę, pomidory czy czerwone wytrawne wino. Żaden inny pokarm nie ma tak olbrzymiej mocy neutralizowania wolnych rodników odpowiedzialnych za inicjowanie starzenia się skóry i tkanek, zakłócanie pracy serca oraz procesów naprawczych komórek, rozwój nowotworów, stanów zapalnych, zwyrodnień oka, astmy, choroby Alzheimera i Parkinsona. Obecne w jagodach fenole i antocyjany, które nadają im niebieską barwę zobojętniają aktywny tlen – bezpośrednią przyczynę degeneracji organizmu. Wspierają ponadto produkcję komórek macierzystych mających zdolność przekształcania się w dowolne komórki potrzebne do regeneracji, reagowania na zagrożenia w postaci wirusów czy bakterii, przedłużenia życia itd. Dzięki antyoksydantom acai dają ciału długowieczność i zdrowie.
Wpływ acai na organizm:
- dodają energii,
- wspierają układ sercowo-naczyniowy,
- upiększają skórę, włosy i paznokcie,
- podnoszą wytrzymałość mięśni i wzmacniają je,
- kondycjonują układ immunologiczny,
- oczyszczają organizm z toksyn,
- przyspieszają regenerację komórek,
- wspomagają leczenie nowotworów, zwłaszcza białaczki,
- polepszają trawienie,
- znoszą bezsenność,
- usprawniają funkcje mózgu,
- poprawiają pamięć i koncentrację.
Oprah i dieta acai
Moda na odchudzanie na bazie acai zrodziła się w Stanach Zjednoczonych. Słynna amerykańska prezenterka i aktorka Oprah Winfrey w jednym ze swoich programów telewizyjnych zareklamowała jagody jako superfood, źródło wiecznej młodości oraz cudowny środek na zbicie wagi. Ameryka oszalała. Za nią reszta świata. Czy słusznie? Brazylijskie jagody zostały gruntownie przebadane pod kątem ich ewentualnego wpływu na utratę tkanki tłuszczowej. Testy potwierdziły działanie wspomagające odchudzanie. Acai są wprawdzie wysokokaloryczne, ale mają niewiele cukru oraz niski indeks glikemiczny. Dzięki dużej zawartości błonnika dają długotrwałe uczucie sytości, co hamuje apatyt i pozwala po prostu jeść mniej, efektywnie wspomagają trawienie, przyspieszają metabolizm, a co za tym idzie ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej.
Sok, baton lub tabletka
Świeże, dojrzałe owoce tak chętnie wykorzystywane w kuchni brazylijskiej smakują wybornie. Niestety szybko tracą właściwości odżywcze, psują się i nie nadają do eksportu. Dlatego do konsumentów spoza Ameryki Południowej trafiają suszone lub w postaci soku. Ich pozbawiony wody, przetworzony do sproszkowanego ekstraktu miąższ bywa głównym składnikiem tabletek wspomagających odchudzanie i wzbogacających dietę w witaminy oraz cenne składniki odżywcze. Acai dodaje się też do słodyczy takich jak czekolada czy odżywcze batony. Jagody nie wykazują żadnego szkodliwego działania. Mogą je jeść zarówno dzieci od 6 miesiąca życia, jak i kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Spożycie zbyt dużej ilości podobnie jak w przypadku innych owoców grozi co najwyżej rozstrojem żołądka. Pozytywne efekty uzupełnienia diety o jagody acai widoczne są po mniej więcej 2 tygodniach suplementacji.