Pieczarki portobello faszerowane kaszą – przepis

pieczarkiportobellofaszerowanekasząikona

Składniki:

Sól himalajska – Organizm człowieka jest zaprogramowany na utrzymywanie stałego ciśnienia osmotycznego, czyli proporcji między wodą, a rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi. W soli krystalicznej, pierwiastki i mikroelementy dostępne są w tak drobnych cząsteczkach, że mogą być bardzo łatwo wchłaniane przez komórki organizmu ludzkiego i poddane procesowi metabolizmu. W przeciwieństwie do powszechnie używanego, szkodliwego chlorku sodu, himalajska sól krystaliczna wykazuje niezwykłe właściwości prozdrowotne. Sól himalajska zawiera aż 84 minerały, stosowana w kuchni, uzupełnia niedobory mikroelementów w codziennej diecie.

Kasza jęczmienna – Poprawia perystaltykę jelit, zapobiega magazynowaniu się treści pokarmowej w żołądku i jelitach, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu pokarmowego i pomaga w odchudzaniu. Błonnik obniża też poziom cholesterolu we krwi. Kasza jęczmienna to bogate źródło witamin z grupy – Kasza jęczmienna to przede wszystkim bogate źródło błonnika dlatego jest polecana osobom cierpiącym na długotrwałe bądź nawracające zaparcia. B, w szczególności witamin B1, B2 i B6, a także witamin E, K, PP, kwasu foliowego oraz krzemu, cynku, wapnia, manganu i miedzi.

Masło klarowane – masło klarowane(Ghee)- Najprościej mówiąc jest to masło oczyszczone pozbawione białka. Ma sporo drogocennych właściwości zdrowotnych: nie podnosi cholesterolu we krwi, zawiera kwas masłowy, który działa regenerująco na błonę śluzową jelit ,ma działanie przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe. Masło bogate jest w witaminy A,D,E i K.Kwasy tłuszczowe zawarte w maśle klarowanym pomocne są w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera.

Orzechy laskowe – zawierają sporo witaminy E (15.03 mg/100 g), czyli “witaminy młodości i płodności”. W orzechach laskowych można znaleźć także niemało witamin z grupy B, które wzmacniają nerwy. Są skarbnicą potasu (680 mg/100 g), który reguluje ciśnienie krwi. Ponadto zawierają sporo błonnika (9.7 mg/100 g) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom “złego” cholesterolu, a podnoszą poziom tego tzw. “dobrego” HDL, tym samym zapobiegając rozwojowi miażdżycy.

Natka pietruszki – to bogactwo łatwoprzyswajalnej witaminy C ,bioflawonoidów i żelaza. W 100 g jest 5 mg żelaza i 177 mg witaminy C (więcej niż w cytrusach). Świetnie wpływa na wzrok i cerę, bo ma aż 5510 µg beta-karotenu i 3,1 mg witaminy E. Natka obfituje w sole mineralne: magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź i mangan. Podobnie jak sałata jest źródłem chlorofilu, który działa odkwaszająco i regenerująco na organizm. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C nać pietruszki wzmacnia układ odpornościowy. Chroni przed infekcjami i pomaga zwalczać ewentualne przeziębienia. Korzeń pietruszki jak również nać mają właściwości moczopędne, więc są niezbędne w problemach dróg moczowych.. Nać pietruszki rozkurcza mięśnie i wspomaga procesy trawienne. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie. Może być pomocna podczas kobiecych problemów związanych z nieregularnymi i bolesnymi miesiączkami. Zawiera żelazo, witaminy z grupy B (m.in. kwas foliowy) zatem jest wskazana w diecie osób walczących z anemią, a także dla przyszłych mam i kobiet w ciąży.

Ziarna słonecznika zawierają dużo błonnika, dzięki czemu regulują pracę układu pokarmowego. Powinny po nie sięgnąć zwłaszcza osoby, które zmagają się z zaparciami.

Pieczarki portobello są źródłem białka pochodzenia roślinnego,oraz wielu niezbędnych składników odżywczych, które pomagają walczyć z chorobami. Dzięki nim możemy wykluczyć z diety wiele produktów, które nie służą naszemu zdrowiu, jak np. przetworzone mięso, produkty sojowe oraz te zawierające mleko i gluten.

Ser koryciński – lokalna odmiana sera podpuszczkowego produkowana z niepasteryzowanego mleka krowiego w gminie Korycin na Podlasiu.W 2005 roku koryciński ser Swojski wpisany został na listę produktów tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Olej z ostropestu – wspiera pracę wątroby i chroni jej komórki przed uszkodzeniami. Wykazuje działanie detoksykujące i regenerujące.Ostropest plamisty jest stosowany po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby Stymuluje regenerację starych i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Zawarta w owocach sylimaryna podnosi poziom glutationu (rodzaj białka) w wątrobie, który będąc silnym przeciwutleniaczem (silniejszym niż wit. C i E) przeciwdziała uszkadzaniu komórek wątroby przez wolne rodniki.

Papryka – Do właściwości leczniczych papryki zalicza się mi.in. zapobieganie zwapnieniu naczyń krwionośnych i likwidowanie bólu głowy.Papryka jest przede wszystkim nieocenionym źródłem witaminy C. Zawiera jej cztero-pięciokrotnie więcej niż cytryny.Papryka dostarcza sporo witamin z grupy B oraz potasu, fosforu, żelaza i magnezu.Najzdrowsza jest papryka surowa, ale duszona lub pieczona też zachowuje sporo składników odżywczych. Papryka w niewielkim stopniu ulega przemianom w procesie przetwarzania.

Przepis

  1. Wlej szklankę wody do garnka i dodaj szczyptę soli himalajskiej
  2. Dodaj pół szklanki kaszy jęczmiennej i wszystko wymieszaj
  3. Gotuj pod przykryciem około 20 minut
  4. Pod koniec gotowania dodaj łyżkę masła, garść uprażonych orzechów laskowych, garść posiekanej natki pietruszki
  5. Wszystko dokładnie wymieszaj
  6. Na rozgrzanej patelni upraż 2 łyżki nasion słonecznika
  7. Przygotuj 2 kapelusze pieczarki portobello i nałóż farsz z kaszy jęczmiennej
  8. Na wierzch kaszy połóż ser koryciński i posyp ziarnami słonecznika
  9. Pieczarki piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku, przez 15 minut
  10. Pieczarki wyłóż na talerz i polej olejem z ostropestu i posyp wędzoną papryką

Zobacz film