Spaghetti z cukinii. Lekkie danie wzmacniające żołądek.

spagettizcukiniiikona

Składniki:

marchewka, cukinia, cytryna, oliwa, sól himalajska, czosnek niedźwiedzi, pieprz

Sól himalajska – zawiera ponad 80 mikro i makroelementów w formie koloidalnej, w tym również magnez, cynk, wapń i żelazo. Dodanie soli himalajskiej do posiłków, może pomóc wyrównać niedobór substancji mineralnych. Wzmacnia i odtruwa organizm, eliminuje toksyny, równoważy pH organizmu.

Czosnek niedźwiedzi -pomaga zwalczać wirusy, bakterie czy drożdżaka Candida albicans, odpowiedzialnego za grzybicę Czosnek niedźwiedzi posiada zdolność oczyszczanie organizmów z toksyn, ponieważ zawarte w nim związki siarki wspomagają wątrobę w procesie oczyszczania.
Wzmacnia serce, zapobiega miażdżycy,  obniża podwyższone ciśnienie. Podczas przeziębień substancje zawarte w czosnku niedźwiedzim działają jak naturalny antybiotyk, a jednocześnie zwalczają wirusy.
Siarka, której jest tak dużo w czosnku niedźwiedzim, jest podstawowym budulcem tkanki łącznej i kolagenu. Z nich zbudowane są stawy. Tak więc czosnek niedźwiedzi wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie chrząstek stawowych, ułatwia ich regenerację i sprawne funkcjonowanie.

Cukinia – to idealne warzywo dla odchudzających się. Jest niskokaloryczna i zawiera też sporo witamin i minerałów. Cukinia jest lekkostrawna i działa alkalizująco. Zalecana dla osób chorych na cukrzycę lub nią zagrożone (cukinia ma niski indeks glikemiczny, a więc po jej spożyciu poziom cukru we krwi nie wzrośnie gwałtownie).

Marchewka – jest silnym antyoksydantem, wpływa na nasz układ odpornościowy, na naszą skórę, chroni wzrok, obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom serca.Ma zastosowanie przy wzdęciach i gazach (napar z nasion marchwi – 1 łyżeczka na szklankę wrzątku), a także przy biegunkach dziecięcych.

Cytryny – zawierają witaminę C, flawonoidy, witaminy z grupy B, wapń, miedź, żelazo, magnez, fosfor, potas i błonnik – wszystkie te substancje służą podtrzymaniu alkalicznej struktury organizmu.

Oliwa z oliwek – Zawiera jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Mają one wpływ na zahamowanie rozwoju miażdżycy, bo obniżają ilość “złego” cholesterolu (LDL) i podnoszą poziom “dobrego” (HDL). Wpływają też na obniżenie ciśnienia krwi. Zawarty w oliwie kwas oleinowy chroni przed astmą i alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Ponadto oliwa pomaga przy kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz zaparciach. Zawarte w niej przeciwutleniacze (a zwłaszcza polifenole i witamina E) zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników i w ten sposób, wzmacniając błony.

Przepis

  1. Przygotuj 2 marchewki i 1 cukinię
  2. Marchewkę obierz i pokrój obieraczką w cienkie plastry
  3. Cukinię pokrój obieraczkę w cienkie plastry
  4. Zagotuj 2 szklanki wody
  5. Wrzuć warzywa do garnka, gotuj 2-3 minuty
  6. Warzywa przełóż na talerz
  7. Wyciśnij sok z połowy cytryny dodaj odrobinę oliwy, szczyptę pieprzu i sól himalajską. Wymieszaj.
  8. Polej warzywa sosem i posyp czosnkiem niedźwiedzim

Zobacz film: