Chipsy z jarmużu – zdrowa przekąska – przepis

chipsyzjarmużuikona

 

Składniki:

1 liść jarmużu, oliwa z oliwek, otręby owsiane, nasiona sezamu

Liście jarmużu – (w różnych odcieniach zieleni, fioletowozielone i fioletowobrązowe) są skarbnicą białka, błonnika, witamin – przede wszystkim C i K, a także soli mineralnych – zwłaszcza wapnia i potasu, oraz sulforafanu – silnego przeciwutleniacza. Jarmuż zapobiega wielu groźnym chorobom, takim jak nowotwory i choroby serca. W jarmużu można znaleźć także witaminę C , która uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, hamuje utlenianie „złego” cholesterolu LDL, a co za tym idzie – zapobiega miażdżycy. Ponadto obniża ciśnienie krwi, uczestniczy w wytwarzaniu krwinek czerwonych, co może uchronić przed wystąpieniem anemii. Z kolei witamina K, której również nie brakuje w tym warzywie, odgrywa istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, m.in. zmniejsza nadmierne krwawienia miesiączkowe. Jej niedobór może może być przyczyną słabej krzepliwości krwi, podatności na powstawanie krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych, problemów z gojeniem się ran.

Oliwa z oliwek – zawiera jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Mają one wpływ na zahamowanie rozwoju miażdżycy, bo obniżają ilość “złego” cholesterolu (LDL) i podnoszą poziom “dobrego” (HDL). Wpływają też na obniżenie ciśnienia krwi. Zawarty w oliwie kwas oleinowy chroni przed astmą i alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Ponadto oliwa pomaga przy kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz zaparciach. Zawarte w niej przeciwutleniacze (a zwłaszcza polifenole i witamina E) zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników i w ten sposób, wzmacniając błony komórkowe, przeciwdziałają procesom starzenia się. Oliwa z oliwek jest bogatym źródłem witamin: A, D, E i K, działa więc przeciwzakrzepowo, pomaga w walce z nieżytem żołądka. Co więcej, ten naturalny tłuszcz usprawnia proces trawienia i pozwala szybciej pozbyć się z organizmu toksyn. Ma także dobry wpływ na proces wzrostu kości u dzieci. Oliwę z oliwek chętnie spożywają osoby odchudzające się, ponieważ minimalizuje ona uczucie głodu.

Otręby owsiane – są produktem wysokokalorycznym, ale absolutnie nie tuczącym! Choć zawierają sporo tłuszczu, jest bardzo cenny dla organizmu, bo jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), organizm sam nie potrafi wytwarzać. To ważne w profilaktyce i leczeniu miażdżycy. Ponadto dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, otręby owsiane zapewniają dobre nawilżenie skóry. Łagodzą też podrażnienia, spowodowane alergią.

Nasiona sezamu –  według TCM nawilżają jelita, serce, wątrobę, nerki, śledzionę-trzustkę, płuca oraz wzmacniają wątrobę i nerki.

  • dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych
  • są źródłem białka
  • dostarczają magnezu, witaminy B12
  • są wspaniałym źródłem zdrowego tłuszczu (65%),
  • dostarczają również wapnia potrzebnego dla naczyń krwionośnych
  • dodatkowo są źródłem aminokwasów, przeciwutleniaczy -(sesamol i sesamolina)
  • jeśli chodzi konkretnie o czarny sezam, jest on przede wszystkim bardziej aromatyczny od białego. Może być używany do każdego posiłku, a w szczególności nada się do posypania kanapek, sałatek, jako panierka lub jako dodatek do owsianki na śniadanie.

Przepis

  1. 1 liść jarmużu pokrój na kawałki
  2. Pokrojone liście wrzuć do miseczki
  3. Polej liście i łyżką oliwy
  4. Posyp otrębami owsianymi
  5. Wymieszaj składniki
  6. Piecz 15 minut w nagrzanym do 180 st piekarniku
  7. Upieczone chipsy posyp białym sezamem

Zobacz film