Orzechowa nutella mai, stworzona przez dzieci – przepis

orzechowanutellamaiikona

Składniki:

  • orzechy laskowe
  • mleko migdałowe
  • karob
  • miód lipowy
  • chleb na zakwasie

Orzechy laskowe – Orzechy laskowe, mimo że mają sporo kalorii (628 kcal/100 g) i tłuszczu (60.75 g/100 g), powinny znaleźć się w diecie odchudzającej, gdyż, jak przekonują naukowcy, tłuszcz zwarty w orzechach nie tuczy. Wręcz przeciwnie – uruchamia w organizmie procesy przyśpieszające spalanie tkanki tłuszczowej. W przypadku orzechów laskowych szybsze spalanie dotyczy zwłaszcza tzw. oponki – a to dzięki dominacji kwasów tłuszczowych jednonienasyconych.W związku z tym orzechy laskowe mogą wspomóc odchudzanie (sprawdzą się zwłaszcza w diecie na płaski brzuch), ale tylko pod warunkiem, że będą spożywane w umiarkowanych ilościach i zamiast posiłku, a nie jako dodatkowa przekąska.

Mleko migdałowe
Spożywanie mleka migdałowego dostarcza organizmowi licznych składników mineralnych, witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mleko migdałowe charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy E, która uznawana jest za witaminę młodości, gdyż zaliczana jest do silnych przeciwutleniaczy. Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, sprawia, że mleko migdałowe obniża poziom ogólnego cholesterolu. Z tego powodu polecane jest dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia: miażdżycą, chorobą wieńcową. Ponadto naturalne mleko migdałowe zawiera niewiele cukru i kalorii, co pozwala na stwierdzenie, że produkt ten powinien znaleźć się w diecie cukrzyków oraz osób dbających o smukłą sylwetkę.
Białko roślinne zawarte w mleku jest łatwiej strawne, w porównaniu do białka mlecznego – kazeiny, dlatego produkt ten polecany jest dla osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego – zgagą, wrzodami, refluksem. Migdałowe mleko stanowi bogactwo licznych składników mineralnych, do których zaliczyć można wapń, magnez, żelazo i potas. Zawiera również witaminę B2 (ryboflawina). Ryboflawina odpowiada za produkcję czerwonych krwinek i prawidłowy stan błon śluzowych – należy do witamin niedoborowych w populacji polskiej. Mleko migdałowe nie jest zaliczane do pokarmów alergizujących, gdyż nie zawiera laktozy ani glutenu. Z powodzeniem może stanowić zamiennik mleka krowiego, w diecie bez laktozowej oraz wegetariańskiej.

Karob – to inaczej chlebek świętojański Nie zawiera alergenów oraz posiada niską zawartość tłuszczu, co czyni ją zdrowym zamiennikiem kakao i często stosowanym dodatkiem do wypieków czy deserów.
Pomaga w leczeniu biegunki oraz korzystnie wpływa na nadkwasotę żołądka.
Stanowi bogate źródło witamin z grupy B: B1, B2 oraz B3, a także zawiera witaminę A, E oraz D. Ponadto znajdujemy w tej roślinie cenne pierwiastki, jak magnez, żelazo, wapń i fosfor

M
iód sprawdza się w profilaktyce chorób serca, miażdżycy i nadciśnienia, działa też wspomagająco w chorobach układu pokarmowego, moczowego, a nawet nerwowego.
Miód lipowy jest jasny, ma delikatny kwiatowy zapach i lekko ostry smak. Warto go spożywać na wiele sposobów, bo zawiera sporo substancji odżywczych. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że obróbka cieplna może zniszczyć te pozytywne właściwości. Zanim więc dodamy miód do kawy, herbaty czy zwykłej przegotowanej wody, poczekajmy aż płyn przestygnie do 30 st.

Chleb na zakwasie podczas fermentacji zakwasu powstaje mający prozdrowotne właściwości kwas mlekowy. Stymuluje on pracę przewodu pokarmowego poprzez aktywację enzymów trawiennych, a dodatkowo usprawnia proces wydalania skutecznie zapobiegając zaparciom. Obecność w chlebie kwasu mlekowego ma też ogromny wpływ na ilościowy i jakościowy skład mikroflory przewodu pokarmowego, sprzyja zasiedleniu jelita grubego przez prozdrowotne bakterie probiotyczne. Ich obecność nie tylko gwarantuje lepsze wykorzystanie składników odżywczych, ale ma też swój udział w procesach budowania odporności.

Przepis

  1. Upiecz szklankę orzechów laskowych w piekarniku w temperaturze 180st, 10 minut
  2. Oczyść orzechy ze skórki
  3. Wrzuć orzechy do miksera i zmiksuj dokładnie składniki
  4. Do orzechów dolej pół szklanki mleka migdałowego
  5. Dodaj ¼ szklanki kakao lub karobu
  6. Wlej 2 łyżki syropu z agawy
  7. Wszystkie składniki dokładnie zmiksuj
  8. Powstałą orzechową nutellę wyłóż na talerz i posmaruj chleb na zakwasie

Zobacz film: