Ma zniewalający, intensywny kolor. Niektórzy mówią, że pachnie latem i wsią, a smakuje jak… siano. Wykazuje działanie przeciwirusowe, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Odchudza, odmładza, wygładza skórę, wzmacnia paznokcie. Łagodzi ból żołądka, objawy astmy, usuwa nieprzyjemny zapach z ust, ułatwia zasypianie. Ma bogaty, odżywczy skład pełen witamin i minerałów. Stosowany regularnie rewelacyjnie wpływa na na kondycję skóry i figurę.
Drobny, żywo zielony proszek to nic innego jak sok z łodyg młodego, czyli mniej więcej tygodniowego jęczmienia wyciśnięty w specjalnych wyciskarkach, po czym odwirowany i pozbawiony wody. Jęczmień ekologiczny, a po taki właśnie warto sięgać, jest najczęściej uprawiany w pobliżu wyschniętych jezior i akwenów słodkowodnych oraz przetwarzany bez użycia środków chemicznych. Suszy się go w temperaturze 30 stopni, tak by nie utracił witamin. Do konsumentów trafia w postaci czystego produktu pozbawionego jakichkolwiek dodatków czy wypełniaczy. Obecnie zyskuje na popularności. Coraz częściej sięgają po niego entuzjaści zdrowego żywienia. Wbrew pozorom jednak młody jęczmień nie jest dietetyczną nowinką. Medycyna naturalna od dawna zna prozdrowotne i kondycjonujące działanie tej rośliny. Sok z trawy jęczmiennej pijali już starożytni Rzymianie.
Wszystko czego potrzebujemy
Młody jęczmień kryje w sobie bogactwo witaminy C (siedem więcej niż pomarańcze), E, beta-karotenu (więcej niż marchew) oraz minerałów – wapnia (znacznie przewyższa pod tym względem mleko), potasu, magnezu i żelaza (5 razy więcej niż szpinak). Jest doskonałym źródłem kwasu foliowego niezbędnego do tworzenia komórek, produkowania krwi oraz hamowania procesów nowotworowych. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy białkowe, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, a potrzebuje ich, by uniknąć chorób i zaburzeń funkcjonowania, dlatego muszą być dostarczane z zewnątrz wraz z pożywieniem. Ponadto wśród składników odżywczych trawy jęczmiennej znaleźć można naturalne hormony, chroniący przed wolnymi rodnikami, detoksykujący oraz normalizujący poziom cukru we krwi chlorofil, wreszcie spore zasoby błonnika pokarmowego, który wybitnie usprawnia metabolizm tłuszczów, redukuje poziom tzw. złego cholesterolu i wspomaga odchudzanie.
Wpływ młodego jęczmienia na organizm
- działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowo,
- zapobiega stanom zapalnym, łagodzi objawy już istniejących,
- zwalcza anemię, zwiększając produkcję hemoglobiny,
- chroni i umacnia naczynia krwionośne,
- wpływa wzmacniająco na serce,
- wspiera sprawne działanie stawów,
- odkwasza organizm, przywracając właściwy poziom pH,
- obniża miano cholesterolu i cukru we krwi,
- wiąże i usuwa toksyny,
- reguluje metabolizm,
- spowalnia procesy starzenia,
- podnosi odporność,
- oczyszcza jelita,
- wygładza skórę,
- leczy trądzik,
- aplikowany zewnętrznie przyspiesza gojenie ran,
- stosowany w formie płukanek do ust i gardła odświeża oddech.
Odchudzanie, oczyszczanie, młodość
Duża zawartość rozpuszczalnego błonnika oraz potężny potencjał detoksykacyjny czyni z młodego jęczmienia idealny pokarm dla osób pragnących pozbyć się zbędnych kilogramów i oczyścić organizm. Sproszkowana trawa jęczmienna spożywana samodzielnie lub jako dodatek do potraw syci na długo oraz hamuje apetyt, przyspiesza trawienie tłuszczów i zapobiega ich magazynowaniu w tkankach. Ponadto łagodnie „wymiata” z jelit zalegające w nich treści, nie rozleniwiając jednocześnie układu wydalniczego. Stosowany w odpowiednich dawkach zielony suplement bardziej reguluje perystaltykę niż przeczyszcza. Chlorofil zawarty w roślinie neutralizuje trucizny organiczne obecne w tkankach i wspomaga usuwanie ich. Ponadto, jako silny przeciwutleniacz, przedłuża młodość komórek. Jedyna w swoim rodzaju biochemiczna kombinacja witamin, błonnika i chlorofilu powoduje, że procesy odchudzania, oczyszczania i odmładzania warunkują się wzajemnie, wzmacniają, stając bardziej efektywne, a dzięki naturalnej suplementacji roślinnej nie przebiegają inwazyjnie, ze szkodą dla organizmu.
Dawkowanie i sposób przyjmowania
Młody jęczmień ma specyficzny, delikatnie gorzkawy smak. Przygotowany z niego napój ma nieprzejrzysty, intensywnie zielony kolor, a ponieważ proszek nie ulega rozpuszczeniu jest wyraźnie wyczuwalny. Jęczmień można można dodawać do koktajli, soków, shake’ów, a także wszelkich raczej płynnych dań – zup i sosów, byleby były wcześniej schłodzone. Podnosi to walory odżywcze potraw i pozwala „zgubić” trawiasty posmak, który nie każdemu odpowiada. Sproszkowany suplement w postaci samodzielnego napoju (2 łyżeczki jęczmienia + 200 ml zimniej wody) albo dodatku do koktajlu owocowego lub warzywnego (2 łyżeczki proszku zmieszane z niewielką ilością wody + sok bazowy) powinno się spożywać minimum raz dziennie na czczo, ok. pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Można też popijać jęczmień 3 razy dziennie, co najmniej 20 minut przed jedzeniem. Ważne, by napój pić zaraz po przyrządzeniu. Dobrze jest wprowadzać młody jęczmień do diety stopniowo, zaczynając od 1 łyżeczki proszku dziennie, by uniknąć efektu przeczyszczającego. Jeżeli smak stanowi barierę nie do pokonania, warto poszukać suplementu w formie tabletek, bo i takie coraz częściej pojawiają się w sklepach ze zdrową żywnością.