Jest jednym z najlepszych w przyrodzie źródeł niezbędnych kwasów tłuszczowych i kompletnego białka. Zawiera też błonnik, węglowodany, witaminy B, C, D i E , lecytynę, która bierze udział w tworzeniu komórek mózgowych i wspiera pracę wątroby, chlorofil, mikroelementy oraz ponad 20 pierwiastków śladowych. Żaden spośród odkrytych na naszej planecie pokarmów nie kryje w sobie podobnej obfitości składników odżywczych w tak doskonałych proporcjach.
Konopie prawdopodobnie pochodzą z Azji, ale dziś uprawia się je na całym świcie. Nadzwyczaj wytrzymałe, odporne na choroby i szkodniki rosną szybko, osiągając czasem nawet 5 metrów wysokości. Ich uprawa nie wymaga stosowania pestycydów i herbicydów. Od ponad 10 tysięcy lat są dla człowieka źródłem taniego i łatwo dostępnego pokarmu, a przetwarzanie tych roślin to być może najstarsza działalność przemysłowa w historii ludzkości. Z początku produkowano włókna konopne, a z nich ubrania i liny. 2 tys. lat temu Chińczycy wyrabiali z konopi papier. Dziś konopie stanowią surowiec do wytwarzania bioplastiku, materiałów budowlanych, paliwa, tkanin, leków i kosmetyków.
Nie narkotyk, a superfood
Powszechnie konopie kojarzy się właściwie wyłącznie z marihuaną. W rzeczywistości Cannabis indica, czyli uznana za narkotyk i w wielu krajach zdelegalizowana marihuana to tylko podgatunek konopi. W liściach i kwiatach tej odmiany znajduje się duże stężenie psychoaktywnego delta-9tetrahydrocannabinolu, znanego jako THC. Konopie siewne (Cannabis sativa) mają bardzo niską zawartość THC, ich uprawa jest całkowicie legalna, one same uchodzą za superżywność, a ich spożywanie jest wręcz zalecane.
Siemię konopne:
- podnosi odporność organizmu,
- regeneruje komórki i tkanki,
- wpływa korzystnie na układ pokarmowy,
- usprawnia przemianę materii,
- obniża poziom cholesterolu,
- chroni serce i układ krążenia,
- ma działanie antynowotworowe.
Zbawienne kwasy tłuszczowe
Tzw. dobre tłuszcze roślinne obecne w ziarnach konopi zawierają idealnie zrównoważone kwasy omega-3, omega-6 i omega-9. To unikatowa kombinacja substancji, których organizm nie potrafi wyprodukować, dlatego muszą być dostarczane z zewnątrz. Niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) wywołuje stany zapalne, rozstraja narządy, hamuje wzrost niemowląt i dzieci, szkodzi skórze, przesuszając ją i powodując problemy dermatologiczne, spowalnia gojenie ran, zwiększa podatność ciała na działanie wirusów, bakterii i grzybów, osłabia naczynia krwionośne, obniża sprawność umysłową. Najlepszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są tłuste ryby morskie oraz owoce morza. Problem w tym, że ich spożywanie jest obecnie ryzykowne ze względu na zatrucie wód rtęcią i PCB. Tymczasem czyste, surowe i dostępne siemię konopne kryje w sobie równie potężne dawki NNKT.
Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych siemię lniane
- zmniejsza ryzyko chorób serca i udarów,
- przeciwdziała powstawaniu zakrzepów,
- wspomaga spalanie nadmiaru tłuszczu,
- korzystnie wpływa na wzrok,
- obniża poziom cholesterolu we krwi,
- obniża ciśnienie krwi,
- leczy zapalenie stawów,
- wpływa korzystnie na wygląd skóry, zwiększa jej elastyczność,
- chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
- wspomaga leczenie egzemy i łuszczycy,
- odżywia mózg,
- podnosi sprawność umysłu,
- łagodzi stany zapalne układu pokarmowego,
- pozwala zastąpić w diecie ryby.
Zielone białko
Białko to magazyn czystej energii życiowej, a to pochodzące z konopi jest jednym z najdoskonalszych w przyrodzie, kompletnym, zbudowanym z 18 aminokwasów, w tym z 10 aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm sam nie syntetyzuje, łatwym do strawienia bez obciążania układu pokarmowego, niealergizującym. Człowiek absorbuje je szybciej i lepiej niż białko zwierzęce, białko z roślin strączkowych czy orzechów, dlatego konopie stanowią rewelacyjne uzupełnienie diety wegetarian, wegan i osób uczulonych na produkty proteinowe takie jak serwatka z mleka czy soja.
Białko z siemienia konopnego:
- buduje m. in. mięśnie, kości, gruczoły, paznokcie i włosy,
- warunkuje właściwy przebieg procesów biochemicznych zachodzących w komórkach,
- wspiera rekonwalescencję po przebytych chorobach,
- podnosi wytrzymałość, siłę fizyczną i sprawność umysłową,
- nie zawiera cholesterolu,
- nie wywołuje wzdęć.
Sałatka czy koktajl?
Siemię ma przyjemny, delikatny, lekko orzechowy smak. Można traktować je jako przekąskę lub dodatek do potraw na zimno – sałatek, dressingów, muesli, koktajli, soków. Syci lepiej niż ziarna słonecznika czy dyni, nie wymaga mielenia, gotowanie, prażenia etc. Dzieciom i tym, którzy dopiero zaczynają suplementację wystarczy dzienna dawka 15-30 gramów. Dorośli powinni później zwiększyć podaż do 75 gramów. Sportowcy, którzy potrzebują dużych ilości białka mogą spożywać nawet do 140 gramów dziennie. Co ważne, siemię konopne nie powoduje żadnych skutków ubocznych, dlatego warto wprowadzić je do dietyna stałe.